Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Syndrom suchého oka zhoršuje kvalitu života. Jak ho lze léčit?

Syndrom suchého oka zhoršuje kvalitu života. Jak ho lze léčit?

Suché oko není jen dočasný pocit nepohodlí spojený s nedostatkem slz. Pro některé lidi může být chronickým stavem nazývaným syndrom suchého oka. Tento syndrom postihuje miliony lidí po celém světě a může ovlivnit kvalitu života pacientů. Jaké jsou jeho příznaky, příčiny a jak ho lze léčit?

Syndrom suchého oka je onemocnění, které vzniká při nedostatku slz a tím nedostatečném zvlhčování povrchu oka. Nemoc může vzniknout hned z několika faktorů. „Mezi hlavní příčiny vzniku syndromu suchého oka patří určitě dlouhotrvající sledování obrazovek počítačů nebo telefonů nebo nošení kontaktních čoček. Produkci slz dále snižuje také stárnutí. S onemocněním se mohou potýkat také lidé s některými systémovými onemocněními, jako je revmatoidní artritida,“ vysvětlil prim. MUDr. Benda Tomáš, FEBO, který je primářem Oční kliniky SOMICH v Karlovarském kraji.

Trápí vás naopak nadměrné slzení? Přečtěte si o tom více zde.

 

Příznaky syndromu suchého oka

Typické pro příznaky syndromu suchého oka je to, že uvádějí pacienta do diskomfortu a zhoršují kvalitu jeho života, mezi nejčastější patří tyto:

  1. Pocit suchosti: Jedním z hlavních příznaků je nepříjemný pocit sucha v očích. Pacienti mohou vnímat, že oči nejsou dostatečně zvlhčené.
  2. Pocit pálení nebo svědění: Oči postižené syndromem mohou být citlivé na podráždění, což se projevuje pocitem pálení nebo svědění.
  3. Zčervenání očí: Zarudnutí očí je běžným příznakem, který může doprovázet výše zmíněné.
  4. Rozmazané vidění: Nedostatečná množství nebo kvalita slz mohou ovlivnit optický povrch očí, což způsobuje rozmazané vidění.
  5. Citlivost na světlo: Pacienti mohou také pociťovat větší citlivost na světlo, což ztěžuje pobyt v jasně osvětlených prostorách venku i uvnitř.
  6. Problémy s nošením kontaktních čoček: Lidé s tímto syndromem mohou mít potíže nosit kontaktní čočky, protože slzy jsou důležité pro pohyb čočky na očním povrchu.

Přečtěte si o digitální únavě v tomto článku.

 

Léčba syndromu suchého oka

I když nelze syndrom suchého oka vždy úplně vyléčit a často přetrvává celoživotně, existují způsoby, které zmírňují symptomy a zlepšují kvalitu života pacientů. „Příznaky syndromu suchého oka lze zmírnit používáním umělých slz či úpravou životního stylu. Jedná se například o pravidelné přestávky při práci na počítači či speciální kontaktní čočky pro lidi se suchýma očima. Po konzultaci s lékařem lze v některých případech zvolit i chirurgický zákrok,“ uvedl prim. MUDr. Benda Tomáš, FEBO. Klíčová je v léčbě návštěva lékaře a včasná diagnóza, díky které je možné v největší míře minimalizovat dopady na život.

 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?