Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Digitální únava očí. Jak ji poznat a řešit?

Digitální únava očí. Jak ji poznat a řešit?

Lidské oko bylo odjakživa zvyklé pozorovat objekty, lidi nebo zvířata v nejrůznějších vzdálenostech. V dnešní době se zrak zaměřuje spíš na krátkou vzdálenost, zejména na intenzivní sledování elektronických zařízení. Proto se o digitální únavě očí mluví jako o nemoci 21. století. V posledních dvou letech ji ještě více umocnila pandemie covid–19, kdy lidé trávili u monitorů a displejů nejen pracovní dobu, ale také více i soukromého času než předtím. 

 

Zapomínáme na mrkání

Digitální únava očí vzniká dlouhým a upřeným sledováním obrazovky. Nejčastěji se uvádí, že se projevuje po dvou a více hodinách. Kvůli upřenému pohledu přímo před sebe do monitoru nebo displeje lidé zapomínají mrkat, a to způsobuje typické příznaky digitální únavy. 

 

NÁŠ TIP: Od příznaků si můžeme alespoň částečně ulevit pravidelným krátkodobým pohledem do dálky nebo zavřením očí. Využít můžete pravidlo 20:20:20, kdy se zadíváte každých 20 minut na 20 sekund do dálky 20 stop, což je asi 6 metrů.

 

Nejčastější projevy digitální únavy očí

Charakteristickými příznaky digitální únavy jsou například rozmazané vidění, podrážděné oči nebo pocit suchých očí. Někdy se ale může jednat i o projevy jiných, závažnějších onemocnění. Proto, pokud u sebe podobné příznaky vnímáte často, neotálejte s návštěvou lékaře„Důležité je nepodceňovat příznaky jako pálení, řezání a svědění v očích, mohlo by se jednat o tzv. syndrom suchého oka,“ říká lékařka Očního centra SOMICH MUDr. Jana Kacerovská, Ph.D.

 

NÁŠ TIP: Přečtěte si více o syndromu suchého oka.

 

Jak digitální únavu řešit?

Nejjednodušším řešením digitální únavy je omezit používání jednotlivých zařízení. Pokud je vaše práce vázaná na počítač, čas u něj pravděpodobně nezkrátíte, ale můžete se zaměřit na dobu po práci. Například telefony mají funkci, která umožňuje nastavení časového limitu u jednotlivých aplikací. Tím můžete snadno korigovat čas trávený na sociálních sítích nebo u hraní her. Dále můžete digitální únavě předcházet také správným nastavením jasu na obrazovkách nebo přechodem do tmavého režimu, který nabízí mnoho webových i mobilních aplikací.

 

NÁŠ TIP: Stáhněte si aplikaci nebo si zapněte funkci měření času stráveného u obrazovky a zkuste si po týdnu tipnout, jak dlouho průměrně trávíte se zařízením v ruce. Výsledek vás možná překvapí.

 

Problémy nejen s očima

Pravděpodobně byste čekali, že digitální únava se týká pouze zraku. Ve skutečnosti se ale projevuje i dalšími problémy, které mohou znepříjemnit nejen pracovní den. „Pro digitální únavu je typická mimo jiné i bolest zad a krku,“ popisuje doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný zástupce pro Karlovarský kraj a spolumajitel Somich.

 

NÁŠ TIP: Abyste eliminovali bolesti zad a šíje, dbejte na správné umístění počítače. Horní okraj monitoru by měl být v úrovni očí a ve vzdálenosti 60–80 cm od vás. Nezapomínejte ani na sezení s rovnými zády a s nohami tak, aby kolena byla v pravém úhlu.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?