Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Operace sítnice a sklivce

V našem očním centru se zaměřujeme na diagnostiku onemocnění sítnice a její léčbu. Veškerá vyšetření a léčbu provádíme ambulantně a dle časových možností pacienta. Zaměřujeme se na prevenci, diagnostiku a léčbu věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD).

Provádíme následující služby:

  • Diagnostiku onemocnění sítnice
  • Konzervativní léčbu onemocnění sítnice a sklivce
  • Chirurgickou léčbu onemocnění sítnice a sklivce
  • Chirurgické metody terapie onemocnění sítnice a sklivce

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je velmi vážné onemocnění centrální části sítnice. VPMD je v současnosti nejčastější příčinou závažného postižení zraku ve vyspělých zemích. Existují 2 formy VPMD - suchá a vlhká. V současnosti není známa žádná možnost léčby suché formy, v našem očním centru SOMICH se zaměřujeme na diagnostiku a léčbu vlhké formy VPMD.

Kde operujeme?

Karlovy vary

Oční centrum Karlovy Vary
Závodní 391/96C
360 06 Karlovy Vary

Zák. linka: +420 775 556 563
E-mail: somichrecepce@gmail.com

Léčba věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD)

Jak probíhá léčba věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD)?

Věkem podmíněná makulární degenerace je velmi vážné onemocnění středu sítnice, tzv. žluté skvrny. Toto onemocnění je v současnosti nejčastější příčinou závažných problémů se zrakem u lidí ve věku nad 55 let ve vyspělých zemích.

Rozlišujeme 2 formy věkem podmíněné makulární degenerace:

  • Suchá forma VPMD - postihuje asi 90 % nemocných. Ke zhoršování zraku u ní dochází většinou pomalu vlivem postupného odumírání sítnicových buněk. V součanosti není známa léčba suché formy VPMD, pacientům proto doporučujeme pravidelně užívat potravinové doplňky s antioxidanty, luteinem a zeaxantinem.
  • Vlhká forma VPMD - postihuje přibližně 10 % nemocných. Ke zhoršení zraku u ní může dojít velmi rychle. Příčinou poškození zraku v tomto případě jsou novotvořené cévy, které začnou růst pod centrem sítnice, způsobují její otok, krvácení do sítnice nebo pod sítnici a tím náhlé zhoršení vidění. Léčba vlhké formy VPMD je bezbolestná a probíhá ambulantně. Je při ní ale důležitá spolupráce a disciplína pacienta.

Léčba vlhké formy VPMD je bezbolestná a probíhá formou aplikace biologických léků, tzv. anti-VEFD preparátů do oka. Při léčbě je velmi důležitá spolupráce pacienta a dodržování termínů aplikace. Léčba vlhké formy VPMD je po splnění podmínek stanovených zdravotními pojišťovnami pro pacienty hrazená ze zdravotního pojištění.

Příznaky makulární degenerace (VPMD)

Jaké jsou projevy makulární degenerace sítnice?

V případě vlhké formy makulární degenerace (VPMD) jsou počáteční příznaky mírné a pacient si jich nemusí zpočátku vůbec všimnout. Dochází k postupnému zhoršování zraku, ztrátě detailního ostrého vidění a barev, vypadávají písmenka při čtení, zvyšuje se potřeba osvětlení při čtení.

Možné příznaky makulární degenerace:

  • Zvýšená potřeba osvětlení při čtení
  • Mizení a poskakování písmenek při čtení
  • Ztráta detailního vidění (např. nerozeznáte číslo autobusu)
  • Ztráta intenzity barev
  • Výskyt našedlých míst v zorném poli

Otestovat si zrak na možnou makulární degeneraci můžete snadno i sami doma. Test zraku se provádí pomocí tzv. Amslerovy mřížky - čtvercová síť se sytějším centrálním fixačním bodem. S brýlemi do blízka se každým okem zvlášť díváme na bod ve středu mřížky a sledujeme, zda jsou všechny čáry rovné a stejně syté, v případě pokřivení nebo vymizení některých čar je potřeba podstoupit lékařské vyšetření.

Test zraku pomocí Amslerovy mřížky

Otestujte si zrak na možnou makulární degeneraci (VPMD)

Pokud se vám nebo vašim blízkým zhoršuje zrak, udělejte si test na možný výskyt makulární degenerace. Tento jednoduchý test se provádí pomocí tzv. Amslerovy mřížky a zvládnete ho jednoduše sami doma.

Test zraku pomocí Amslerovy mřížky:

  • Amslerova mřížka je čtvercová síť se sytějším centrálním fixačním bodem.
  • S brýlemi na blízko se každým okem zvlášť díváme na bod ve středu mřížky.
  • Sledujeme, zda jsou všechny čáry rovné a stejně syté, v případě pokřivení nebo vymizení některých čar je potřeba podstoupit lékařské vyšetření.

Amslerova mrizka

Kolik mě bude léčba makulární degenerace stát?

Léčbu vlhké formy makulární degenerace (VPMD) lze hradit ze zdravotního pojištění.

Léčba vlhké formy VPMD je po splnění podmínek stanovených zdravotními pojišťovnami pro pacienty hrazená ze zdravotního pojištění. 

Prevence makulární degenerace sítnice (VPMD)

Jak předejít vzniku makulární degenerace? 

U věkem podmíněné makulární degenerace sítnice je prokázaná dědičnost. Pokud měli toto onemocnění vaši předkové, máte zvýšenou pravděpodobnost, že se vyvine i u vás. Ovlivnit vznik makulární degenerace lze také životním stylem.

Mezi rizikové faktory vzniku věkem podmíněné makulární degenerace patří:

  • Genetické faktory - dědičnost - osoby, jejichž předci byli postižení makulární degenerací, mají větší riziko vzniku tohoto onemocnění
  • Kouření
  • Nadměrné vystavení očí slunečnímu záření
  • Nadváha 
  • Dieta s nadměrným množstvím nasycených mastných kyselin
  • Vysoký krevní tlak

Tým SOMICH

Prim. MUDr. Benda Tomáš, FEBO

Karlovy Vary, KKN, Tachov

MUDr. Straňák Zbyněk

Kraslice, Karlovy Vary

MUDr. Procházková Věra

Karlovy Vary

MUDr. Lukešová Marcela

Karlovy Vary, Sokolov, Tachov

MUDr. Kacerovská Jana, Ph.D.

Planá

MUDr. Ernest Adam

Karlovy Vary

Často kladené OTÁZKY

  • Jak operace probíhá?

    Operace sklivce/sítnice na našem pracovišti probíhá v ambulantním režimu. Pacient tedy přijede, absolvuje operaci, a poté opět odjíždí domů. Operace neprobíhá za hospitalizace. Sítnice operujeme metodou Pars plana vitrektomie (PPV) v lokálním znecitlivění injekcí anestetika vedle oka. Výkon trvá cca 0,5-1 hod. podle závažnosti nálezu. Po operaci oko zalepíme s mastičkou. Pacient obvaz sundá druhý den ráno a začne si kapat kapky, které mu lékař napíše. Následná pooperační kontrola proběhne dle doporučení operatéra do 1-3 dnů. V případě nutnosti pooperačního polohování bude toto pacientovi vysvětleno na operačním sále operatérem.

  • Potřebuji předoperační vyšetření?

    Před operací sítnice požadujeme interní předoperační vyšetření praktickým lékařem. Jedná se o operaci s rizikem krvácení, je proto nutné vysazení antikoagulační a antiagregační terapie 1 týden před operací, event. s převedením na nízkomolekulární heparin (Fraxiparine, Clexane) dle zdravotního stavu pacienta.

  • Je operace bolestivá?

    Operované oko je před operací znecitlivěno injekcí anestetika vedle oka. Toto znecitlivění vydrží po celou dobu operace a i několik hodin po operaci. Během výkonu pacient může cítit tlak, tekoucí oko apod., neměl by však cítit ostrou bolest. V takovém případě lze anestetikum přidat.

  • Co smím a nesmím dělat po operaci?

    Po operaci je nutný klidový režim, tzn. nic těžkého nezvedat, nepředklánět se, vyvarovat se rizika zanesení infekce do oka (sauna, bazén, prašné prostředí, ...). V případě nutnosti pooperačního polohování toto dodržovat 1-2 týdny po operaci dle doporučení operatéra.

  • Jaké jsou normální příznaky po operaci?

    Do oka se vstupuje 3 drobnými rankami ve stěně oka. Pooperačně je tedy normální mírná bolestivost těchto ranek. Většinou je uzavíráme bezstehově, někdy je však nutné ranku zašít. V takovém případě může lehce škrábat steh. Stehy jsou vstřebatelné, není je nutné vyndávat. V případě aplikace plynu/vzduchu na závěr operace druhý den pacient vidí mlhavě a vnímá pohybující se hladinku vody. Toto je normální a plyn se spontánně vstřebá během 1-3 týdnů. Za nenormální příznaky považujeme nástup výrazné bolesti, zarudnutí oka a výrazné zhoršení vidění. V takovém případě se dostavte co nejrychleji na kontrolu k Vašemu očnímu lékaři.

  • Má operace v mém věku smysl? Co se stane, když operaci nepodstoupím?

    Nutnost operace je probrána individuálně mezi pacientem a indikujícím lékařem. Obecně platí, že sítnice je nervová tkáň a její poškození je nevratné. Rychlost odumírání nervových buněk je specifická podle typu onemocnění. Z toho i vyplývá nutnost provedení operace a její vztah k věku.
    • AntiVEGF léčba (biologická léčba sítnice- aplikace nitroočních injekcí s AntiVEGF preparátem do sklivce).

  • Je zákrok bolestivý?

    Při aplikaci se užívají kapky s anestetikem, které bolest tlumí. Pacient cítí pouze drobný tlak na oko.

  • Kolik dostanu injekcí?

    Počet injekcí je velmi variabilní u každého pacienta. Většinou jsou aplikovány 3 injekce á 1 měsíc a dále dle efektu.

  • Je zákrok hrazen pojišťovnou?

    Pokud jsou splněna všechna indikační kritéria, tak zákrok pojišťovna hradí. Toto posoudí lékař na indikační návštěvě, kde v případě splnění podmínek bude rovnou provedena i aplikace.

  • Dá se onemocnění vyléčit?

    Toto onemocnění se injekcemi zcela nedá vyléčit, ale cílem je zejména stabilizace nálezu. Bez léčby by mohlo dojít k dalšímu zhoršování stavu.

  • Jsou nějaká speciální opatření před či po injekci?

    Žádná speciální opatření před aplikací nejsou. Pouze žádáme pacienty, aby v den aplikace nebyla provedena aplikace líčidel na obličej. Po injekci doporučujeme klidový režim v den aplikace, nesahat do očí. Od dalšího dne jsou již pacienti zcela bez omezení.

  • Je oko po injekci zalepené?

    Standardně oči po injekcích nelepíme, pokud to pacient či stav nevyžaduje. Pacient vidí lehce v mlze, ale orientace v prostoru zůstává zachována.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?