Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Co dělat, kdy oči hodně slzí?

Co dělat, kdy oči hodně slzí?

Slzení očí může být pro mnoho lidí nepříjemný a rušivý problém. Zvlášť pokud je nadměrné, časté nebo spojené s dalšími potížemi. Aby bylo možné slzení efektivně řešit, je třeba nejdříve odhalit jeho příčinu.

 

1. Alergie 

Oční alergie se typicky projevují pálením, řezáním, svěděním či právě nadměrným slzením očí. Častými alergeny jsou roztoči, srst zvířat nebo pylJedním z prvních opatření je minimalizace kontaktu s alergenem. Dále je možnéužití antihistaminik ve formě očních kapek, případně pokud má pacient již předepsané léky na alergii, tak je užívat preventivně,“ radí prim.MUDr. Tomáš Benda, FEBO, primář pro Karlovarský a Plzeňský kraj. 

 

2. Únava 

Dlouhodobá práce na počítači, nedostatek spánku nebo i stres.To jsou faktory, které mohou způsobovat digitální únavu očí spojenou s nepříjemným slzením, pálením nebo řezáním očí. V takovém případě je důležité mít sledování obrazovky pod kontrolou a pravidelně upřenost pohledu přerušovat koukáním do dálky a také nezapomínat pravidelně mrkat. 

 

 

3. Infekce 

Slzení očí může doprovázet také infekce, např. zánět spojivek. Může to být první varovný signál toho, že s okem není něco v pořádku. Zánět spojivek pak doprovází i další nepříjemné příznaky, jako pálení očí nebo zarudnutí. „Léčba infekcí očí je různá a záleží na jejím původu a také závažnosti. Bakteriální infekce se zpravidla léčí antibiotiky avirovými antivirotiky ve formě kapek nebo masti. V první řadě je ale důležité dodržovat prevenci, jako nesahat si zbytečně do očí, používat vlastní ručníky či kosmetické přípravky nebo v bazénu používat plavecké brýle,“ vysvětluje primář Benda. 

 

4. Ovzduší, vítr, slunce 

Dalšími příčinami slzení očí může být také znečištěné prašné prostředí. Ani nemusí být člověk alergik a může ho to nepříjemné potrápit. Stejně tak silný vítr nebo ostré slunce dráždí oči a může vést k nadměrnému slzení. „V takových případech je důležité oči chránit brýlemi. V případě slunce je nezbytné myslet také na vysoký ochranný UV filtr. Kromě slzení pomáhá dobře zvolený UV filtr v brýlích předcházet také očním onemocněním, jako je například věkem podmíněná makulární degenerace očí,“ uvádí primář Benda. 

 

 

Kdy je třeba navštívit lékaře? 

Pokud jakékoliv potíže s očima přetrvávají, je určitě na místě obrátit se na očního lékaře. Ten může odhalit příčinu příznaků a nasadit potřebnou léčbu. Zároveň zkontroluje, jestli se nejedná o nějaký závažnější problém. Obrátit se můžete přímo na jednu z našich ambulancí. 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?