Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Jak UV záření škodí očím?

Jak UV záření škodí očím?

Vliv UV záření na oči

 

UV záření v kombinaci s větrem nebo jinými dráždivými faktory může způsobit růst růžové tkáně na spojivce, která se nazývá pterygium neboli „surfařovo oko“. Spojivka je tenká průhledná blanka, která pokrývá a oko a je to první tkáň, na kterou UV záření dopadá. Léčí se pouze příznaky podráždění, případně ho lze odstranit operativně.

 

Rohovka je citlivá zejména na UVB záření. Nejčastěji vzniká onemocnění keratopatie, které se označuje jako „sněžná slepota“, protože vzniká na místech, kde se hodně odráží UV záření od země. Lze léčit například antibiotiky, očními gely nebo transplantací rohovky.

 

UVB záření může způsobit i onemocnění čočky. Mezi nejčastější patří šedý zákal, který je podle Světové zdravotnické organizace (WHO) až z 20 % způsobený právě UV zářením. Šedý zákal lze odstranit laserovou operací

 

Přestože většinu UVA i UVB záření pohltí čočka, 1–2 % se dostanou až na sítnici, kde mohou přispět ke vzniku nebo rozvoji věkem podmíněné makulární degeneraci, která se projevuje poruchou zraku. Existují dva typy. Vlhká forma lze léčit biologickou léčbou a suchá je zatím neléčitelná.

 

Jak se chránit

Způsobů, jak se chránit před UV zářením je několik. Například v zimě je důležité myslet na lyžařské brýle, které mají vysoký UV filtr. Stejně tak v létě je potřeba mít brýle s dostatečným UV filtrem nebo existují i kontaktní čočky, které dokáží oko ochránit. Nejlepší je různé typy ochrany nakombinovat. Příkladem může být kombinace slunečních brýlí s pokrývkou hlavy. 

 

Intenzitu UV záření ovlivňuje nadmořská výška a denní doba

Sílu působení UV záření na lidské oko ovlivňuje několik faktorů, a hlavně jejich kombinace. Nejzákladnější je délka pobytu na slunci, ale UV záření působí na lidské tkáně i uvnitř budovy nebo když je zataženo. Některé mraky jsou dokonce schopné intenzitu UV záření zesilovat. 

 

Na intenzitu má vliv i úhel slunce. Když je slunce kolmo k zemi, cesta paprsků skrz atmosféru k zemi je nejkratší, a tak se záření nejméně rozptýlí. Z toho důvodu je v Česku slunce nejintenzivnější v létě. Závisí ale také tom, na jaký povrch světlo dopadá. Například chodník odráží 10–12 % UV záření. Písek na pláži odráží 15-18 %. Naproti tomu čerstvý sníh více než 90 %. Proto je potřeba oči chránit i v zimě na horách.

 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?