Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Jak správně chránit oči před sluncem?

Jak správně chránit oči před sluncem?

Sluneční záření může být nebezpečné nejen pro naši kůži, ale také pro naše oči. Nadměrné vystavování očí slunci může způsobit řadu problémů od krátkodobého podráždění až po dlouhodobá poškození zraku. Proto je nezbytné chránit oči před sluncem, zejména během letních měsíců nebo v prostředí s vysokým slunečním zářením, jako jsou například hory.

Efektivně chránit svůj zrak před škodlivými účinky slunečního záření můžete zařazením několika kroků do svého každodenního života. Nejenže tím udržíte svůj zrak zdravý, ale také si můžete plně užívat slunečního svitu a krásy okolního světa bez obav o zdraví očí. 

 

Vyberte si sluneční brýle s dostatečným UV filtrem 

Aby sluneční brýle byly opravdu účinné, je třeba, aby vaše oči 100% ochránily před UV zářenímPři výběru slunečních brýlí rozhodně nezáleží na tónování čoček. Je třeba, aby měly UV filtr 400nm, což znamená, že nepropustí záření vlnové délky nižší než tato hodnota, což je právě UV záření. Takový UV filtr mohou mít i světlé čočky,“ vysvětlil doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, odborný zástupce pro Karlovarský kraj a spolumajitel Oční kliniky SOMICH. 

 

 

Noste pokrývku hlavy 

Sluneční brýle chrání oči zepředu. Z boku nebo seshora se ale stále k oku UV záření dostává. Proto je dobré doplnit brýle také kšiltovkou nebo kloboukem, aby se eliminovalo co možná největší množství úhlů, ze kterých slunce může oči ohrozit. 

 

Vyhledávejte stín  

Pokud možno, snažte se setrvávat ve stínu, a to zejména v časech, kdy je UV záření nejsilnější, tedy mezi 10.–16. hodinou. Je to další způsob, jak se vyvarovat nebezpečným paprskům zvláště ve chvíli, kdy nemáte sluneční brýle nebo pokrývku hlavy. Nezapomínejte ale, že ani ve stínu nebo pod mrakem nejsou oči ani kůže 100% chráněné. 

 

Myslete na sluneční brýle i při sportu 

Chránit si oči je důležité také při sportování, které se odehrává na slunci. „Mnoho povrchů pro některé sporty typické totiž odráží nemalé procento slunečních paprsků a riziko poškození zraku se tak zvyšuje. Příkladem je voda, písek, sníh nebo asfalt,“ popsal doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA. Týká se to tedy zejména vodních sportů, plážových, lyžovánínebo taky silniční cyklistiky. 

 

 

Navštěvujte pravidelně lékaře 

Abyste si byli jistí, že vše děláte dobře a slunce nepoškodilo váš zrak, je nutné chodit na preventivní prohlídky. Ty jsou klíčové v odhalení mnoha závažných očních onemocnění, které často nelze již zcela vyléčit a včasný zásah je u nich nejdůležitější. Zároveň pečujte o oči i ve chvílích, kdy slunce nesvítí. Škodit jim může prašné prostředí, modré světlo z obrazovek nebo voda. 

 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?