Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

5 rad, jak chránit oči při letním koupání

5 rad, jak chránit oči při letním koupání

Léto je obdobím slunečního svitu, vysokých teplot a osvěžujícího koupání v bazénech, rybnících, jezerech nebo v moři. Během těchto radostných okamžiků často zapomínáme na ochranu našeho nejcennějšího smyslu zrakuMělo by se ale jednat o rutinu, jako je třeba používání opalovacího krému. 

 

Sluneční paprsky, chlor, sinice, mořská voda a písek– s nimi se v létě většina lidí běžně setkává a často těmto vlivům vystavuje také oči. Zejména v případě očí ale může dojít k jejich poškození, pokud nejsme dostatečně opatrní. V tomto článku si přiblížíme pět důležitých opatření, jak správně chránit oči při koupání v létě. 

 

1. Používejte kvalitní sluneční brýle 

Sluneční brýle jsou základním prvkem ochrany očí před škodlivými slunečními paprsky. Je třeba na ně myslet i při pobytu ve vodě, protože voda UV záření odrážíNapříklad mořská vlna odrazí 10–20 %. Při nákupu slunečních brýlí se tak ujistěte, že mají dostatečnou UV ochranu a jsou vhodné pro vodní aktivity. Kvalitní sluneční brýle by měly blokovat 100 % UVA a UVB záření a měly by být polarizované, aby minimalizovaly odlesky od hladiny vody,“ upřesnil prim. MUDr. Tomáš Benda, FEBO, přimář Oční kliniky SOMICH pro Plzeňský a Karlovarský kraj. 

 

 

2. Chráňte oči před chlorovanou vodou 

Bazény často obsahují chlorovanou vodu, která může nepříjemně podráždit oči. Chlor ve vodě může způsobit zarudnutí očí, pálení a může vést až ke vzniku zánětu spojivek. Doporučuje se proto nosit plavecké brýle, které poskytují ochranu před přímým kontaktem schlorovanou vodou. Plavecké brýle by měly být správně přizpůsobeny, aby zabránily pronikání vody dovnitř a zároveň chránily oči před dráždivými účinky chloru. 

 

3. Vyhněte se kontaktu se slanou vodou a vniknutí písku do očí 

Slaná voda vmoři může podobně jako chlor způsobit podráždění a suchost očí. Pokud plánujete strávit mnoho času ve vlnách, měli byste zvážit nošení plaveckých brýlí, které vás navíc ochrání také před dalšími nečistotami, jako je třeba písek. Po přesunu zpět na deku je dobré oči propláchnout vodou nebo použít umělé slzy, aby se částečky písku nebo sůl zvody dostaly ven. 

 

4. Kontaktní čočky nechte doma 

Pokud se plánujete potápět, a ještě pod vodou koukat, vynechte zejména ve sladké stojaté vodě kontaktní čočky. Mikroorganismy, které se ve sladké vodě vyskytují, sedostávají do prostoru mezi oko a kontaktní čočku, kde mohou způsobit zánět spojivek nebo rohovky,“ vysvětlil primář Benda. Pokud přecejen na čočkách trváte, zvolte jednodenní čočky, které po koupání ihned vyhodíte. Některé mikroorganismy jsou totiž odolné vůči čistícím prostředkům na čočky. 

 

 

5. Chraňte oči také ve sladké vodě 

Zatím co chlor i sůl vodu dezinfikuje, ve sladké vodě množení sinic nebo jiných mikroorganismů nic nebrání. Kromě toho, že sinice mohou vyvolat alergickou reakci na kůži, podobně mohou zapůsobit i při kontaktu s očima. Hrozí pak zánět spojivek nebo zánět rohovky, což může vést i ktrvalým problémům. Proto i ke sladkovodním plochám nezapomínejte brát plavecké brýle, abyste se neochudili o zábavu pod vodou. 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?