Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

V létě pozor na úrazy očí

V létě pozor na úrazy očí

Oblíbené sporty, grilování, špatná hygiena, zasažení oka chemickou látkou, ale i pouhé působení slunečního záření – právě tyto faktory ohrožují během léta naše oči nejvíce. Poranění očí řeší častěji muži. K poraněním očí velmi často dochází při sportu nebo například při práci na zahradě.

 

První pomoc při poranění

V závislosti na typu poranění poskytujeme první pomoc. Jakmile je to možné, vyhledáme odbornou pomoc očního lékaře nebo oční ambulance.

Při zasažení oka chemickou látkou neprodleně oko propláchneme studenou tekoucí vodou, ideálně tekoucí sprchou namířenou proti oku, jehož víčka roztahujeme prsty.  Poté vyhledáme lékařskou pomoc. Zasažení oka chemickou látkou totiž může způsobit vážné poleptání s trvalými následky.

V případě popálenin například od uhlíků při grilování je důležité oko udržet především čisté, obvázat a vyhledat co nejdříve odbornou lékařskou pomoc. „Popálení oka při grilování je relativně časté a velmi nebezpečné. Může při něm dojít k porušení rohovky a trvalému poškození,” upozorňuje doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA.

 

Chraňte své oči kvalitními slunečními brýlemi

Ostré přímé sluneční paprsky a nekvalitní sluneční brýle jsou  nebezpečím pro naše oči. Pokud se jim vystavujeme dlouhodobě a oči nechráníme, a tím riskujeme, že se u nás rozvine šedý zákal nebo si způsobíme vážné poškození sítnice. Proto  bychom oči měli chránit kvalitními slunečními brýlemi.

            “U slunečních brýlí je důležité dbát na kvalitu – vždy se ujistěte, že brýle, které si kupujete, mají UV filtr a také, že vám dobře sedí a oči tak skutečně chrání,” říká Bc. Renata Suchá, vedoucí oční optiky SOMICH v Karlových Varech.

 

NÁŠ TIP: S výběrem kvalitních slunečních brýlí vám rádi pomůžeme v našich optikách.

  

Oči ohrožuje i koupání i nedostatečná hygiena

Pokud nemáme brýle na plavání či potápění, zvýšené riziko poškození očí je spojené také s koupáním. Během něj se do očí může zanést infekce. Zvláště pozor by si měli dávat ti z nás, kdo nosí kontaktní čočky. Ty je lepší na koupání vyndávat z očí nebo používat jednorázové.

Vážným ohrožením pro oči jsou také záněty. Ty si vlivem nedostatečné hygieny pacienti často způsobí při nošení kontaktních čoček,” upřesňuje Bc. Renata Suchá z oční optiky SOMICH v Karlových Varech.

 

Syndrom suchého oka je v létě častější 

Nepříjemné pálení a řezání v očích provází syndrom suchého oka. Ten se často projevuje právě v letních měsících.

Syndrom suchého oka je komplikací, která se často projeví právě v létě. Na jeho vzniku a rozvoji se totiž výraznou mírou podílí klimatizované prostředí a suchý vzduch” říká primář MUDr. Tomáš Benda, FEBO.

            Nejlepším opatřením proti vzniku syndromu suchého oka je dobré větrání i aplikace pravidla 20/20/20. Přečtěte si o něm více. Pokud se již se syndromem suchého oka potýkáme, pomůže aplikace umělých slz.

 

S lékařskou pomocí neotálejte

Oči jsou naším nejdůležitějším smyslem. Pokud dojde k jejich poranění nebo zhoršenému vidění, měli bychom neprodleně vyhledat odbornou lékařskou pomoc – například v oční ambulanci.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?