Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

O zrak se starejte preventivně. Jak na to?

O zrak se starejte preventivně. Jak na to?

Víte, že až 80 % očních vad můžeme předejít nebo je léčit? Preventivní péče o zrak se stejně jako jakákoliv jiná prevence vyplácí. Důležité je dbát na zdravou stravu, oči nepřetěžovat, a především pravidelně chodit na prohlídky k očnímu lékaři. 

 1. Dbejte na zdravou a vyváženou stravu.

Pro zdravý zrak hraje zásadní roli především lutein a zeaxantin. Lutein najdeme například v kapustě či špenátu, zeaxantin především v obilovinách

Tyto prvky chrání oči před oxidačním stresem a pomáhají předcházet některým onemocněním oka, například makulární degeneraci. Zdravá strava s dostatkem zeleniny, ovoce a celozrnných potravin, lutein i zeaxantin přirozeně obsahuje. Mezi 14 tzv. superpotravin obsahující zraku prospěšné látky řadíme borůvky, sardinky, citrusy, tykev, jogurt, oves, luštěniny, špenát, krůtí prsa, brokolici, vlašský ořech, rajčata, zelený čaj a sóju.

2Chraňte se kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem

Víte, že sluneční brýle bez UV filtru vašim očím mohou ublížit více, než když si sluneční brýle vůbec nevezmete? Nadměrné vystavování přímým slunečním paprskům bývá spojováno se vznikem šedého zákalu a makulární degenerace v pozdějším věku. Proto kdykoliv je to možné, chraňte své oči kvalitními slunečními brýlemi s UV filtrem. 

3. Při práci si dopřejte odpočinek – dodržujte pravidlo 20/20/20

Pokud dlouho hledíme do jednoho místa, méně mrkáme, a tím dochází k rychlejší únavě oka – oči pálí, bolí a přechodně můžeme při velké únavě dokonce i vidět dvojitě. 

Při práci na počítači, sledování televize nebo čtení je dobré dát si pravidelné přestávky. „Pacientům při prohlídkách doporučujeme dodržovat tzv. pravidlo 20/20/20 - to znamená: po 20 minutách čtení či práce na počítači se alespoň na 20 vteřin zadívejte do vzdálenosti větší než 20 stop – což odpovídá zhruba 6 metrům a dále. Očí se tak procvičí a nedojde tak rychle k jejich nadměrné únavě, u dětí snižujeme riziko rozvoje krátkozrakosti” radí prim. MUDr. Tomáš Benda, FEBO.

4. Choďte pravidelně na prohlídky k očnímu lékaři

Řada onemocnění očí je ve svých počátcích obtížně identifikovatelná. Zachytit nemoc včas je přitom pro její řešení zcela klíčovéLékař na pravidelné prohlídce dokáže včas diagnostikovat i začínající onemocnění, kterého si pacient není vědom. 

Pravidelné prohlídky očí jsou důležité zejména po 40. roce věku. To bychom měli na prohlídku k očnímu lékaři chodit každé dva roky. 

5. Nesahejte si do očí a dbejte na hygienu

Pravděpodobně jste již slyšeli o tom, že pokud se často dotýkáme oči, můžeme si do nich zanést infekci. Proto je velmi důležité dbát na to, abychom si do očí nesahali, případně sahali jen s čistýma rukama.

Také hygiena je velmi důležitá. Zdraví očí podpoříte i tím, že budete pravidelně prát ručníky a ložní prádlo. Poměrně častý zánět spojivek vzniká zanesením infekce do oka – například z cizího ručníku

 

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?