Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

Preventivní prohlídka u očního lékaře včas odhalí závažné onemocnění zraku. Kdy na ni zamířit?

Preventivní prohlídka u očního lékaře včas odhalí závažné onemocnění zraku. Kdy na ni zamířit?

Základní prohlídku očí by měl během každé preventivní kontroly provést jednou za dva roky obvodní praktický lékař. Doporučení praktického lékaře však není nutné k tomu, abyste se mohli objednat na kontrolu k očnímu lékaři nebo do oční ambulance. A to i v případě, že nemáte žádné akutní potíže.

 

Jak často chodit na preventivní prohlídku k očnímu lékaři?

Pokud nepociťujete zhoršení zraku, neléčíte se s cukrovkou nebo jinou nemocí, která může mít vliv na zrak, platí, že ve věku do 40 let obvykle stačí kontrola zraku v rámci preventivní prohlídky u obvodního praktického lékaře. 

Po 40. roce věku se zrak většiny z nás začíná zhoršovat, významně stoupá také riziko vzniku očních onemocnění jako je šedý zákalzelený zákal nebo makulární degenerace sítnice. Platí tedy, že po dosažení tohoto životního milníku je vhodné navštěvovat očního lékaře alespoň jednou za 2 roky a po padesátce pak alespoň 1x za rok

 

Většinu onemocnění očí lze vyřešit 

V České republice se můžeme těšit z vysoké úrovně očního lékařství. Řešit umíme 9 z 10 očních vad či onemocnění. U většiny nemocí však platí, že je nutné je odhalit včas.

„Například zelený zákal je onemocnění očí, které může velmi dlouho probíhat bez toho, aniž by si jej pacient všimnul. Změny zrakových funkcí jsou však nevratné. Pro zastavení progrese onemocnění je nutné jej včas odhalit a ihned začít s léčbou,” upozorňuje prim. MUDr. Martin Kacerovský, odborný zástupce pro Plzeňský kraj a jednatel a spolumajitel Očních klinik SOMICH. 

Dalším onemocněním, které v případě neléčení může vést až k závažné ztrátě zraku, je věkem podmíněná makulární degenerace. Její výskyt je nejčastější u pacientů po 60. roce života.

 

NÁŠ TIP: Otestujte si zrak na možnou makulární degeneraci pomocí Amslerovy mřížky.

  

Bezbolestné vyšetření odhalí onemocnění včas 

Prevence je velmi důležitá zejména v pokročilejším věku, kdy se zvyšuje nebezpečí vzniku onemocnění očí. Vyšetření u očního lékaře nebo v oční ambulanci je bezbolestné a komfortní. 

„V očních ambulancích SOMICH provádíme bezbolestné vyšetření rozsahu zorného pole a jeho případných výpadků. Díky tomu jsme schopni včas odhalit onemocnění očí. Provádíme také diagnostiku zeleného zákalu pomocí moderních přístrojů RNFL, HRT či GDX,” říká prim. MUDr. Tomáš Benda, FEBO.

V očních ambulancích provádíme také vyšetření sítnice a ošetření sítnice pacientů s cukrovkou. 

 

NÁŠ TIP: Objednejte se na preventivní vyšetření zraku.

 

V případě akutních problémů vyhledejte lékaře ihned.

 

Přečtěte si také: jak se starat o zrak preventivně.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?