• Nabídka 1
 • Nabídka 2
 • Nabídka 3
 • Nabídka 4
 • Nabídka 5
 • Operace sítnice a sklivce

  Naše oční centrum poskytuje diagnostiku a léčbu chorob sítnice a sklivce. Veškerá vyšetření a operace provádíme ambulantně. Operace provádíme jak v pracovních dnech tak i ve dnech pracovního klidu - dle časových možností a přání pacienta.

  Provádíme následující služby:

  • Diagnostika onemocnění sítnice
  • Konzervativní léčba onemocnění sítnice a sklivce
  • Chirurgická léčba onemocnění sítnice a sklivce
  • Chirurgické metody terapie onemocnění sítnice a sklivce

   

   Věkem podmíněná makulární degenerace

   je onemocnění, které je v současné době ve vyspělých zemích nejčastější příčinou závažného postižení zraku u osob starších 55ti let.

  Protože naše populace stárne, zvětšuje se každým rokem i počet nemocných postižených touto chorobou.

  Toto onemocnění postihuje centrální část sítnice - žlutou skvrnu, která nám umožňuje rozeznávat detaily. Podle míry jejího postižení nemocní postupně ztrácí schopnost číst, rozeznávat barvy, poznávat obličeje, řídit auto.

  Rozlišujeme 2 hlavní formy věkem podmíněné makulární degenerace:

  1. suchá forma - je nejčastější, postihuje asi 90% nemocných, k zhoršování zraku u ní dochází většinou pomalu a postupně vlivem postupného odumírání sítnicových buněk
  2. vlhká forma - postihuje asi 10% nemocných, ke zhoršení zraku u ní ale může dojít velmi rychle. Příčinou poškození zraku v tomto případě jsou novotvořené cévy, které začnou růst pod centrem sítnice, způsobují její otok, krvácení do sítnice nebo pod sítnici a tím náhlé zhoršení vidění.

  Rizikové faktory vzniku věkem podmíněné makulární degenerace:

  1. genetické faktory - dědičnost - to znamená, že osoby, jejichž předci byli postižení makulární degenerací, mají větší riziko vzniku tohoto onemocnění
  2. kouření
  3. nadměrné sluneční záření
  4. dieta
  5. jiná celková cévní onemocnění

  Prevence:

  Genetické faktory v současnosti ovlivnit nedokážeme, dokážeme ale ovlivnit způsob našeho života, kouření, dodržování správné léčby celkových onemocnění, stravu - dostatečný příjem antioxidantů a karotenoidů v potravě, ať už ve formě ovoce a zeleniny bohaté na tyto látky nebo ve formě různých potravinových doplňků .

  Kvalitní sluneční brýle jsou důležité v každém věku, zvláště pak u osob po operaci šedého zákalu,  podstupujeme-li operaci šedého zákalu, doporučuje se nechat si implantovat “žlutou “ nitrooční čočku, která filtruje nežádoucí vysokoenergetické modré světlo.

  Podobně jako sluneční brýle nebo žlutá nitrooční čočka fungují i potravinové doplňky s luteinem a zeaxantinem- tzv. vnitřní sluneční brýle, tyto látky se po příjetí v potravě akumulují v sítnicových buňkách a jsou vnitřní ochranou buňky proti modrému světlu.

  Diagnostika:

  U každého pacienta vyšetřujeme visus do dálky i do blízka, případnou přítomnost deformace na Amslerově mřížce.

  Po aplikaci kapek rozšiřujících zornici vyšetříme biomikroskopicky stav sítnice- vidíme zde případný otok, krvácení, změny pigmentace sítnice, jizvy.

  U každého pacienta vyšetřujeme sítnici i na OCT přístroji, který dokáže zobrazit sítnici ve velmi detailních optických řezech tak přesně, že můžeme zhodnotit jednotlivé vrstvy sítnicových buněk a jejich patologii, úbytek buněk a ztenčení sítnice u suché formy makulární degenerace, otoky a přítomnost membrány z novotvořených cév u vlhké formy.

  Automatické měření tloušťky sítnice na OCT přístroji je přesným ukazatelem postupu choroby, úspěchu nebo neúspěchu léčby.

  Léčba:

  U suché formy žádná účinná léčba, která by dokázala zlepšit zrak, v současné době neexistuje, pacientům doporučujeme dodržovat všechna výše uvedená preventivní opatření, pravidelně užívat potravinové doplňky s antioxidanty, luteinem a zeaxantinem.

  Vlhká forma se v posledních letech léčí pomocí látek působících proti cévním růstovým faktorům. Tyto látky se aplikují po místním znecitlivění tenkou jehlou přímo do oka, kde potlačují růst novotvořených cév, dojde tak k ústupu otoku sítnice a ke snížení rizika dalšího krvácení. Injekce se většinou opakují 2-3x v cca měsíčních intervalech. U většiny pacientů po takovéto léčbě dochází ke zlepšení nebo alespoň stabilizaci vidění a objektivního nálezu na sítnici. Nutno ovšem poznamen at, že je malé procento pacietů, u nichž ani tato léčba není účinná.

  Jak pacient sám pozná, kdy má vyhledat lékaře:

  V počátečních stadiích makulární degenerace ze zhoršuje čtení textu, pacienti potřebují intensivnější osvětlení, v textu “vypadávají” některá písmenka, řádky textu jsou pokřivené.

  Každý sám se může otestovat pomocí Amslerovy mřížky - čtvercová síť se sytějším centrálním fixačním bodem. S brýlemi do blízka se každým okem zvlášť díváme na bod ve středu mřížky a sledujeme, zda jsou všechny čáry rovné a stejně syté, v případě pokřivení nebo vymizení některých čar je potřeba podstoupit lékařské vyšetření.

   

  Naše kontakty

  Oční centrum Karlovy Vary
  Závodní 391 / 96C
  360 06 Karlovy Vary

  Sídlo a fakturační adresa
  SOMICH s. r. o.

  Závodní 391 / 96C,
  360 06 Karlovy Vary

  Zák. linka: +420 775 556 563
  E-mail: somichrecepce@gmail.com

  Naše další pracoviště

  Napište nám

  Ohlasy našich spokojených pacientů

  Předchozí pacient Následující pacient Další pacienti

  SOMICH oční centrum na Facebooku
  Akceptujeme platební karty

  Copyright © 2020, Somich. Všechna práva vyhrazena. Realizace iNDiGOmultimedia s.r.o.
  Kontaktní informace - Zákaznická linka 775 556 563, eMail: somichrecepce@gmail.com

  Napište nám  Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováváním osobních údajů na našem webu.