Nejlepší péče o vaše oči  #SOMICH
Zákaznická linka: +420 775 556 563

První pomoc při úrazech očí

První pomoc při úrazech očí

Počet úrazů očí, zejména mechanických, v létě pravidelně stoupá. Nejčastěji poranění oka nebo jeho okolí může způsobit cizí tělísko v oku, popálení oka od žhavého uhlíku, propíchnutí oka větvičkou, úder do oka tupým předmětem nebo poleptání očí chemikálií. Když už k nějakému úrazu oka dojde, je důležité poskytnout zraněnému první pomoc. Protože jsou úrazy očí spojené s bolestí, pálením a poruchou vidění, je potřeba se snažit pacientovi ulevit, vysvětlit mu, co se stalo a zajistit mu lékařskou pomoc.

 

1. Propíchnutí nebo pořezání oka 

Jestliže dojde k pořezání nebo propíchnutí oka ať už částečně nebo úplně, nesmí se oko nijak proplachovat. V žádném případě nevytahujte zapíchnutý předmět, například větvičku z oka, i když to bude hodně bolestivé a nepříjemné. Mohli byste oko ještě více poškodit. Něž přijede záchranná služba, zdravé oko něčím překryjte, aby se nenamáhalo. 

 

2. Popálení oka

Popálení okolí oka nebo přímo rohovky je velmi bolestivé zranění. V případě, že k tomu dojde, je potřeba udržet oko i jeho okolí sterilní, aby se tam nedostala infekce, překrýt oko obvazem a vyhledat lékařskou pomoc. Pokud by došlo k příliš velkému zjizvení, hrozí trvalé poškození zraku.

 

3. Poranění okolí oka

Mezi oční úrazy patří také poranění jejich okolí, které může vzniknout například pádem na oko nebo úderem do jeho okolí. V takovém případě je nejlepší oblast opatrně chladit, aby se zmenšoval případný otok. Zároveň je nutné oko pravidelně sledovat, jestli v něm není viditelná krev. Pokud ano, ihned vyhledejte lékaře.

 

4. Zasažení oka chemikálií

Zejména u dětí se může stát to, že se do oka dostane chemická látka a poleptá se. Pokud to nastane, okamžitě je potřeba ho proplachovat pod tekoucí vodou po dobu 15 minut a zavolat záchrannou službu. V případě chemikálie je nutné udržovat oko otevřené a poraněného člověka vsedě, aby si nelehal.

 

5. Cizí tělísko v oku

Pokud se do oka dostane nějaké cizí tělísko, jako první je potřeba oko propláchnout. Nejdříve palcem a ukazováčkem rozevřete od sebe víčka a poté je propláchněte pitnou vodou nebo například borovou vodou, která dokáže zároveň zmírnit podráždění. Pokud se tělísko vodou nevyplaví ven, nikdy ho sami nevytahujte a vyhledejte lékaře. Nezapomínejte při jakékoliv manipulaci s okolím oka si důkladně umýt ruce a nikdy nesahejte přímo do oka.

 

Ideální samozřejmě je, když k žádnému očnímu úrazu nedojde. Proto je potřeba myslet na prevenci a zajistit nejen pro děti, ale i pro dospělé bezpečné prostředí v domácnosti, na zahradě, v zaměstnání nebo při sportu. Dobré je při rizikových aktivitách chránit oči štítem, helmou, ochrannými nebo slunečními brýlemi.

Máte více otázek? Napište nám

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?