• Nabídka 1
 • Nabídka 2
 • Nabídka 3
 • Nabídka 4
 • Nabídka 5
 • 5 tipů, jak v létě účinně chránit zrak

  12.06.2019

  1. Základem jsou kvalitní brýle

   V létě dosahuje intenzita slunečních paprsků maxima a kvůli slábnutí ozónové vrstvy na zemi dopadá stále více ultrafialového záření (UV). To má na oči škodlivý vliv a může vyvolat akutní záněty spojivek, šedý zákal i další onemocnění zraku. Základní ochranou jsou sluneční brýle a jejich kvalita je klíčová. Měly by chránit proti UVA i UVB záření, doporučován je filtr UV 400. Optimální jsou brýle s boční ochranou, které chrání také před odraženými paprsky. Sluneční brýle je vhodné využívat při jakémkoliv pobytu venku za denního světla, protože UV záření proniká i přes mraky, zvlášť to platí pro děti a lidi s očním onemocněním.
    

  2. Ochranu zvýší klobouk a čočky
   Při slunečném počasí je kromě brýlí užitečnou ochranou vhodná pokrývka hlavy, ideálně se širokou clonou stínící oči, případně také slunečník. Toto opatření samo o sobě příliš velkou ochranu zraku neskýtá, proto je v létě vždy nutná kombinace se slunečními brýlemi. Osoby s citlivým zrakem mohou využít velmi účinnou trojstupňovou ochranu očí, kdy kromě brýlí a klobouku využijí také speciální kontaktní čočky blokující UV záření. Ty poskytují komplexní ochranu proti všem zdrojům záření, ať už přímého, odraženého nebo lomeného. S výběrem správných čoček porazí každý kvalitní optik.|}
    

  3. Oči je důležité čistit a zvlhčovat
   Letní měsíce chystají nečekané nástrahy, které mohou způsobit nepříjemné oční problémy. Jednou z nich je koupání, ať už v přírodních koupalištích či veřejných i soukromích bazénech. Negativní vliv na zrak může mít chlór a další chemické látky obsažené v bazénové vodě nebo sinice v rybnících a přehradách. Po návratu z koupání je užitečné oči minimálně propláchnout čistou vodou nebo použít kapky na čištění očí. Dalším rizikem pro zrak je nadměrné využívání klimatizace, která oči vysušuje. To může vést ke vzniku syndromu suchého oka a poškození zraku. Proto je důležité oči zvlhčovat očními kapkami a v případě potíží navštívit oftalmologa.
    

  4. Zásadní je prevence před úrazy
   Častým problémem v ordinacích očních lékařů jsou v létě různá zranění očí, některá závažné či dokonce nezvratná. Proto je přínosné věnovat pozornost prevenci před úrazy, a to hlavně u dětí. Mezi nejčastější patří poranění ostrým předmětem či větví od stromu, pády na různé předměty i úder do oka míčem, k nejzávažnějším úrazům patří popáleniny očí při grilování nebo poleptání zraku. Podle odhadů lze přitom až 90 % zranění předcházet. Mnoha úrazům mohou zabránit brýle, ať již běžné dioptrické či sluneční, nebo speciální ochranné prostředky určené pro práci nebo sport. V mnoha případech je dostatečná běžná úroveň opatrnosti.
    

  5. Přínosem je průběžná péče
   Nejen v létě, ale po celý rok je vhodná průběžná péče o zrak prostřednictvím pravidelných preventivních prohlídek u oftalmologa. U dětí pomáhají odhalovat a napravovat oční vady, u dospělých předcházet různým očním problémům či trvalému poškození zraku souvisejícímu s rostoucím věkem. Přínosem je absolvovat vyšetření minimálně jednou ročně. Kromě toho lze zraku prospět i dostatečným spánkem a příjmem prospěšných látek, jako jsou antokyany, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny E a C. Zásadní je jakékoli problémy s očima nepodceňovat a co nejdříve vyhledat očního lékaře, který poskytne odbornou radu či pomoc.

  Naše kontakty

  Oční centrum Karlovy Vary
  Závodní 391 / 96C
  360 06 Karlovy Vary

  Sídlo a fakturační adresa
  SOMICH s. r. o.

  Závodní 391 / 96C,
  360 06 Karlovy Vary

  Zák. linka: +420 775 556 563
  E-mail: ocniklinika@somich.cz

  Naše další pracoviště

  Napište nám

  Ohlasy našich spokojených pacientů

  Předchozí pacient Následující pacient Další pacienti

  SOMICH oční centrum na Facebooku
  Akceptujeme platební karty

  Copyright © 2019, Somich. Všechna práva vyhrazena. Realizace iNDiGOmultimedia s.r.o.
  Kontaktní informace - Zákaznická linka 775 556 563, eMail: ocniklinika@somich.cz